Keväinen sitrus-mangokakku

 

 

Huhtikuu on jo ihan pian ja siitä heti hyppäämmekin pääsiäiseen!

Tämä kepeä raakakakku saa raikkautensa greipistä, limestä ja mangosta ja näin sopii hyvin kevään teemaan jo värimaailman puolestakin.

Tämä kakku on ollut aikaisemminkin blogissani, mutta parantelin hieman sen reseptiä täyteläisemmäksi. Raakakakut ovat helposti muunneltavissa ja makumaailmaa pystyy muuttamaan muutaman mausteen avulla täysin uusiksi jos haluaa.

Kokeile tätä kakkua ja avaa sydämesi keväälle ja heräävälle luonnolle.♥

KEVÄINEN SITRUS-MANGOKAKKU ( gluteeniton, maidoton )

8 hlö

 

Pohja:

2 dl hasselpähkinöitä

8 tuoretta taatelia kivet poistettuina

1 rkl kookosöljyä

1/4 tl ruususuolaa

 

Täyte:

2 dl cashewpähkinöitä liotettuna ja huuhdeltuna ( liota vähintään n. 2 tuntia )

( tarvittaessa 1/2 dl kylmää vettä )

1 iso greippi

1 lime

1 dl kookosöljyä

1 tl hienojakoista psylliumia ( esim. Puhdistamo )

1/2 dl hunajaa tai agavesiirappia

1 tl vaniljajauhetta

1/2 tl ruususuolaa

2 tippaa eteeristä LEMON+ öljyä

( valinnainen )

 

Kuorrutus:

1 mango

1 rkl hunajaa/ agavea

1/2 tl hienojakoista psylliumia

3 rkl sulatettua kookosöljyä

KORISTELUUN:

vatkattua kookoskermaa + ananaskirsikoita

 

Aloita kakun valmistus jauhamalla pohjan ainekset monitoimikoneessa. Jos et omista monitoimikonetta, voit myös rouhia hasselpähkinät hienoksi rouheeksi veitsellä ja pilkkoa joukkoon taatelit. Sekoita massan joukkoon myös sulatettu kookosöljy ja ripaus suolaa. Pyöräytä taikinaksi vaikkapa käsin.

Pingota irtopohjavuokan ( halk. 20 cm. ) leivinpaperi ja taputtele taikina leivinpaperin päälle. Aseta pohja lepäämään jääkaappiin täytteen valmistuksen ajaksi.

Kuori greippi ja poista kitkerä valkoinen malto mahdollisimman hyvin. Poista myös siemenet. Tee samoin limelle.

Täytteen valmistamiseen tarvitset tehosekoittimen eli blenderin. Laita liotetut ja huuhdellut cashewpähkinät blenderiin, lisää greippi, lime, hunaja, suola ja vanilja. Aja ainekset kermaiseksi massaksi. Lisää tarvittaessa vettä 1/2 dl jos massa on liian tiivistä. Kun massa on täysin sileää, lisää sulatettu kookosöljy ja psylliumjauhe, sekä halutessasi eteerinen LEMON+ öljy. Aja vielä tasaiseksi ja tarkista makeus. Lisää halutessasi vielä hunajaa.

Kaada täyte pohjan päälle ja aseta pakastimeen jähmettymään n. 20 minuutiksi.

Valmista vielä kuorrutus. Tarvitset sen valmistukseen sauvasekoittimen. Poista mangosta hedelmäliha mahdollisimman huolellisesti ja laita hedelmäliha kulhoon. Lisää hunaja, psyllium ja kookosöljy. Sekoita sauvasekoittimella sileäksi soseeksi.

Kaada kuorrutus kakun päälle jonka olet jähmettänyt pakastimessa. Laita vielä takaisin jääkaappiin ja anna tekeytyä rauhassa mielellään seuraavaan päivään. Kun kakku on kunnolla jähmettynyt, voit vatkata paksua kookoskermaa vaahdoksi ja pursottaa kakun päälle ja koristella vielä ananaskirsikoilla. 🙂

Jaa jos tykkäsit 🙂Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *